Reclosable Poly Bags, Zipper-Style Closure, 2 mil, 6″ x 9″, Clear, 1,000/Carton
Login to View Prices
A convenient way to store items such as small parts, nuts and bolts. Closure protects products from dust and wet environments.
Additional information
| Weight | 8.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.40 × 7.10 × 6.50 in |
| Application | General Purpose |
| Width | 6" |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Clear |
| Closure Type | Zip Lock |
| Special Features | Zipper-Style Closure |
| Global Product Type | Shipping & Storage Bags |
| Height | 9" |
| Thickness | 2 mil |
| Material(s) | Polyethylene |
| Compliance Standards | FDA Approved |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 654866012235 |
| MPN | UFS2MZ69 |
| Brand | Universal® |










Reviews
There are no reviews yet.