Ergodyne ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves
Ergodyne ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves – Thermal Protection – Extra Large Size – Lime – Impact Resistant, Water Proof, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Reflective Binding, Pull-on Tab, Cold Resistant – 2 / Pair – 2″ Thickness x 14″ Glove Length
Additional information
| Weight | 0.6700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 4.75 × 2.00 in |
| Global Product Type | Work Gloves, Fabric |
| Wrist Style | Padded Cuff |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Hand Specific | Pair |
| Thumb Style | Straight |
| Glove Style | Thermal |
| Color(s) | Black/Lime |
| Size Group | X-Large |
| CE Score | 3323 X P |
| Material(s) | TPR Armor |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476181057 |
| MPN | 18105 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Work Gloves |
| size-standard | Extra Large |
| glove-width | 4.75" |
| glove-length | 14" |
| glove-thickness | 2" |
| product-color | Lime |
| color-family | Green |
| cuff-style | Padded |
| country-of-origin | Indonesia |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Cold Resistant |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 925WP |
| product-name | ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves |
| protection-type | Thermal |
| manufacturer-part-number | 18105 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Wear these 925WP Dorsal Impact-Reducing Thermal Waterproof Gloves to keep your hands warm, dry and protected while working dangerous jobs. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent hand injuries. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. Dual-layer, AX Suede-reinforced palm grips surfaces and equipment without slipping. Dual-zone 3M Thinsulate insulation keeps your hands warm in cold temperatures. Waterproof and windproof membrane insert stays dry and warm while maintaining a breathable, comfortable fit. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty.</p> |
| packaged-quantity | 2 / Pair |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.