Ergodyne ProFlex 818WP Performance Thermal Waterproof Winter Work Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 818WP Performance Thermal Waterproof Winter Work Gloves
Ergodyne ProFlex 818WP Performance Thermal Waterproof Winter Work Gloves – Thermal Protection – Small Size – Orange – Touchscreen Capable – Water Proof, Machine Washable, Windproof, Weather Resistant, Breathable, Cold Resistant, Moisture Resistant, Durable, Reinforced Fingertip, Abrasion Resistant, Flexible, … – For Handling Goods, Cold Storage, Refrigeration, Construction, Mining, Hunting, Fishing, Outdoor, Smartphone, Tablet PC – 2 / Pair – 3″ Thickness x 13″ Glove Length
Additional information
| Weight | 0.4100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 5.00 × 3.00 in |
| Global Product Type | Work Gloves, Fabric |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Hand Specific | Pair |
| Thumb Style | Straight |
| Material(s) | Ripstop Outer Shell |
| Glove Style | Thermal |
| Compliance Standards | EN388 |
| Color(s) | Orange |
| Size Group | Small |
| Length | 9" |
| CE Score | 3423 X |
| Wrist Style | Extended Cuff |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476173922 |
| MPN | 17392 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Work Gloves |
| closure-type | Hook & Loop |
| size-standard | Small |
| glove-width | 5" |
| glove-length | 13" |
| glove-thickness | 3" |
| product-color | Orange |
| color-family | Orange |
| touchscreen-capable | Yes |
| country-of-origin | Indonesia |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Reflective Accent |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 818WP |
| product-line | ProFlex |
| protection-type | Thermal |
| application-usage | Tablet PC |
| manufacturer-part-number | 17392 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Keep your hands warm and dry by wearing these 818WP Thermal Work Gloves. They are insulated with 3M Thinsulate on palms (40 grams) and back of hand (70 grams) for extreme protection in cold temperatures. Lightweight insulation maintains dexterity and doesn't add excessive bulk. Rugged palm and fingertip reinforcements maximize grip when handling abrasive surfaces. Ripstop outer shell with DWR water-repellent finish and breathable, membrane insert creates a barrier that blocks out cold, moisture and wind to keep hands warm and dry. Soft thumb area doesn't irritate your skin when wiping your nose or face. Long, neoprene cuff comfortably fits under/over jacket. Easily tighten cuff with hook-and-loop closure for a customized fit. Personalize gloves by writing your name on ID space. Reflective accent and fluorescent color maximize visibility and hand signaling. Use your phone without removing gloves. They are perfect for jobs in storage/refrigeration, construction and more.</p> |
| packaged-quantity | 2 / Pair |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.