Ergodyne 7070 Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves
Login to View Prices
Ergodyne 7070 Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves
Ergodyne 7070 Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves – Heat, Abrasion Protection – Nitrile Coating – Large Size – Synthetic Fiber – Green – Touchscreen Capable – Heat Resistant, Cut Resistant, Abrasion Resistant, Comfortable, Machine Washable, Slash Resistant – For Sharp Object Handling – 2 – 2 / Pack
Additional information
| Weight | 2.2100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 4.50 × 4.50 in |
| Ship Class Code | V |
| Abrasion Resistance | ANSI Abrasion Level 5 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Wrist Style | Knit Cuff |
| Glove Style | Coated |
| Size Group | Large |
| Thumb Style | Straight |
| Compliance Standards | EN407 Level 1 Contact Heat Resistant |
| Puncture Resistance | ANSI Puncture Level 3 |
| Thickness | 13 gauge |
| Material(s) | Nitrile |
| Global Product Type | Work Gloves, Cut Resistant |
| Color(s) | Green |
| Cut Resistance | ANSI Cut Level A7 |
| Hand Specific | Yes |
| Length | 9" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476180340 |
| MPN | 18034 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Work Gloves |
| size-standard | Large |
| quantity-per-container | 2 |
| care-and-cleaning | Machine Wash |
| grip-level | High |
| product-color | Green |
| color-family | Green |
| product-material | Synthetic Fiber |
| palm-material | Nitrile |
| cut-resistance-level | EN388 4X42F |
| touchscreen-capable | Yes |
| cuff-style | Knitted |
| coating | Nitrile |
| country-of-origin | China |
| post-consumer-waste | 0 |
| certifications-standards | <ul><li> ANSI/ISEA 105-2016</li><li> EN407</li></ul> |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Slash Resistant |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 7070 |
| product-name | 7070 Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves |
| product-line | ProFlex |
| protection-type | Abrasion |
| application-usage | Sharp Object Handling |
| manufacturer-part-number | 18034 |
| marketing-information | ProFlex 7070 Nitrile-Coated Cut-Resistant Gloves are made with heavy-duty aramid fiber for heat handling and are ANSI/ISEA 105-2016 level A7 cut-resistant. Durable, sandy, nitrile-coated palms provide high-strength grip and enhanced dexterity. Formfitting, 13-gauge, aramid fiber knit protects hands from heat and cuts without compromising flexibility or comfort. Snug knit cuffs are longer to enhance fit and extend protection, keeping dirt and debris out. Work gloves are tested to EN407 level 1 contact heat-resistance for safety when handling high-temperature materials. Knit is tested to ANSI/ISEA 105-2016 level 5 abrasion-resistance for safety around rough materials. Touch screen-capable fingertips let you type on smartphones and tablets without removing your gloves. Utility gloves are ideal for heavy-duty heat handling in industries such as metal working, press shop operations, assembly and more. <br /> <p><br /></p> |
| packaged-quantity | 2 / Pack |
| limited-warranty | 2 Year |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.