Ergodyne ProFlex 4010 Double Strap Wrist Support
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 4010 Double Strap Wrist Support
Ergodyne ProFlex 4010 Double Strap Wrist Support – Black – Elastic – 1 Each
Additional information
| Weight | 0.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 5.00 × 1.00 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size Group | Large |
| Weight | 0.2 lb |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Elastic |
| For Use With | Right Hand |
| Global Product Type | Wrist Braces |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476700265 |
| MPN | 70026 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Wrist Support |
| product-color | Black |
| color-family | Black |
| product-material | Elastic |
| country-of-origin | China |
| orientation | Right Handed |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Elastic |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 4010 |
| product-name | ProFlex 4010 Double Strap Wrist Support |
| product-line | ProFlex |
| manufacturer-part-number | 70026 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Durable, elastic wrist support limits upward and downward (flexion) wrist movements to avoid further injury. The patented, Open-Center Stay reduces pressure on the median nerve to help you be more comfortable. Double-strap design features a three-stage, hook-and-loop closure to secure the support on your wrist. Machine-washable support also includes anti-odor treatment for continued, comfortable use. Use the ProFlex 4010 Double Strap Wrist Support in food processing, picking/packing and assembly/fabrication and more. Large size fits right wrists from 7" to 8".</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| size | Large (L) |
| limited-warranty | Lifetime |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.