ProFlex 100HV Economy Hi-Vis Spandex Back Support Brace, 4X-Large, 52″ to 58″ Waist, Black/Orange
Login to View Prices
The ProFlex 100HV Economy Hi-Vis Spandex Back Support Brace is designed to remind workers of proper lifting techniques, while enhancing the body’s intra-abdominal pressure to move stress away from the spine to minimize the potential for back-pain. Hi-vis orange panels help keep workers conspicuously visible. Durable, yet economic 280D spandex body is as comfortable as it is supportive. Ultra-flexible, stretchable bias binding features zig-zag stitching for enhanced strength. Before lifting heavy objects, simply tighten the support belt to enhance the body’s intra-abdominal pressure; and after lifting, just loosen the belt to achieve a wider range of motion. Innovative Power Panel Positioners keep the tension bands close-to-hand, making it easy to get the desired level of tension. Secure-fit, interior rubber-track webbing prevents the belt from riding up when bending or lifting. Non-conductive polypropylene stays help ensure long-lasting integrity. Adjustable, removable shoulder straps keep the belt on standby until the next lift while allowing the wearer to tailor the shoulder-fit to his or her unique needs. For best results, the support should fit snugly around the wearer’s hips, with the front of the support two-fingers below the wearer’s navel. When worn correctly, workers can easily maintain the proper posture for lifting, while achieving the extra support required to safely complete the task. Easy-to-use hook-and-loop closure keeps the belt securely fastened while in use. Brace can be worn over or underneath clothing. Machine washable—machine-wash cold and air dry.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 9.75 × 1.75 in |
| Strap Material(s) | Elastic |
| Strap Length [Min] | 0" |
| Number of Straps | 2 |
| Adjustability Features | Adjustable Shoulders |
| Strap Length [Max] | 49" |
| Exterior/Surface Material(s | Spandex |
| Global Product Type | Back Support Harnesses |
| Sub-Category | Work Harness |
| Waist Size [Max] | 58" |
| Size Group | 4X-Large |
| Waist Size [Min] | 52" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Strap(s) Indicator | Yes |
| Number of Fasteners | 3 |
| Color(s) | Black/Orange |
| Height | 8.75" |
| Washable | Yes |
| Color Family | Multicolor |
| Pocket(s) Indicator | No |
| Fastener(s) Indicator | Yes |
| Fastener Type(s) | Hook & Loop |
| General Category | Work/Safety Gear |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476118886 |
| MPN | 11888 |
| Brand | ergodyne® |
















Reviews
There are no reviews yet.