PRO-175-17 Floor Machine, 1.5 hp Motor, 175 RPM, 16″ Pad
Login to View Prices
Precision-balanced, heavy-duty 66-frame motor ensures reliable, professional-quality performance. Triple-planetary, high-torque transmission stands up to tough tasks, while minimizing gear wear. Safety-enhanced, interlocking auto-cutoff switch enables both left- and right-hand control. Nonmarking, full-wrap bumpers protect walls and baseboards from scuffs and scrapes. Fully adjustable handle accommodates nearly any user. Smooth-rolling 6″ wheels simplify transport. Pads and pad drivers (Sold Separately).
Additional information
| Weight | 64.3800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 26.00 × 19.00 in |
| Global Product Type | Roto Scrubbers |
| Maximum Rotation Speed (RPM | 175 RPM |
| Floor Machines Type | Rotary Scrubber |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Ship Class Code | B |
| Brush Diameter | 16" |
| Cord Length | 50 ft |
| Power | 1.5 hp |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Handle Type | T-Grip |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 706970390775 |
| MPN | L-17E |
| Brand | Mercury Floor Machines |










Reviews
There are no reviews yet.