Prima Strawless Plastic Lids, Fits 12 oz to 26 oz Cold Cups, Clear, 100/Sleeve, 10 Sleeves/Carton
Login to View Prices
The perfect solution to going strawless. Specially designed recessed sip hole allows liquid to flow while holding ice cubes back. Features an elevated platform which allows extra room for toppings. Angled reservoir contains spills on the lid and diverts liquids back into the cup. One lid fits the five most popular cold cup sizes, reducing inventory and increasing operational efficiencies.
Additional information
| Weight | 8.7750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 8.56 × 22.63 in |
| Global Product Type | Cold Cup Lids |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| For Use With | Dart® Cold Cups 16FPX, 16PX, 20PX, 24PX, 16FPXW, 20PXW, 24PXW, TP12S, TP16D, TP20, TD24, RTP16DBARE, RTP20BARE, RTD24BARE |
| Fits | 12 oz to 26 oz Cold Cups |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041165012910 |
| MPN | P626RSL |
| Brand | Dart® |
















Reviews
There are no reviews yet.