Premoistened Sanitizing Hand Wipes, Individually Wrapped, 5 x 7, Unscented, White, 1,000/Carton
Login to View Prices
Economical, non-linting wipes in an individually wrapped package. Kills 99.99% of most common germs that may cause illness. 62% alcohol formulation cleans and sanitizes. Individually wrapped. Convenient for on the go in purses, backpacks, diaper bags, gym bags and more.
Additional information
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 11.50 × 7.25 in |
| Special Features | Individually Wrapped |
| Length | 7" |
| Dirt Types | Germicidal |
| For Use With | 9023-06 |
| Number of Towels/Wipes Per | 1,000 |
| Global Product Type | Hand/Body Wet Wipes |
| Towel/Wipe Type | Hand/Body Wet Wipe |
| Scent | Unscented |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 5" |
| Product Packaging | Box |
| Application | Hand Washing |
| Ship Class Code | B |
| Material(s) | Cloth |
| Chemical Compound | Ethyl Alcohol |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073852009910 |
| MPN | 9021-1M |
| Brand | PURELL® |















Reviews
There are no reviews yet.