Premium Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Base and Compressor Sets, 3″ Capacity, 8.5″ Center to Center, Silver, 50/Box
Login to View Prices
Original two-piece, self-locking fasteners give you a secure, book-like binding to help you save on document storage space. Sturdy fasteners in specialty sizes are great for non-standard applications. Made from heavy-gauge, high-grade material for added durability.
Additional information
| Weight | 1.3100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 2.00 × 1.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color(s) | Silver |
| Center To Center | 8.5" |
| Material(s) | Metal |
| Fastener Subtype | Two-Piece Two-Prong Set |
| Self-Adhesive | N |
| Special Features | Complete Set-Includes two-prong bases and compressors. |
| Fastener Capacity | 3" |
| Fastener Sheet Capacity | 300 Sheets |
| Global Product Type | Two-Piece Two-Prong Fasteners |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050505707232 |
| MPN | A7070723H |
| Brand | ACCO |











Reviews
There are no reviews yet.