Premium Multipurpose Print Paper, 97 Bright, 24 lb Bond Weight, 8.5 x 11, White, 500 Sheets/Ream, 5 Reams/Carton
Login to View Prices
Premium multipurpose printer paper provides a versatile sheet that’s designed to run effectively through all office equipment. High brightness and heavy basis weight combine to produce high-quality documents with sharp, clear images. ColorLok® technology for vivid colors, bolder blacks and faster drying time. Ideal for duplex copies, newsletters, flyers, forms, reports, price listings, manuals and more. Backed by the 99.99% Jam-Free® Guarantee. Acid-free material prevents yellowing over time to ensure a long-lasting appearance.
Additional information
| Weight | 17.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.75 × 11.75 × 9.25 in |
| Paper Basis Weight (lb) | 24 lb Bond |
| Paper Grade (gsm) | 90 gsm |
| Sheets Per Unit | 2,500 |
| Interpack Paper Quantity | 500 Sheets/Ream, 5 Reams/Carton |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Footnote 1 | 5 Reams/Carton, Poly wrap ream wrap |
| Color Family | White |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Brightness Rating (US) | 97 |
| Ship Class Code | L |
| Global Product Type | Copy/Office Paper Sheets |
| Brightness Rating (Internat | 113 |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Paper Finish | Xerographic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 010199105813 |
| MPN | 10581-0 |
| Brand | Hammermill® |


















Reviews
There are no reviews yet.