Premium Heavy-Duty Staples, 0.5″ Leg, 0.5″ Crown, Steel, 1,000/Box
Login to View Prices
Paperwork can be a hassle, but stapling it shouldn’t be. With Bostitch Heavy Duty Staples, tackle your big jobs of up to 100 sheets with ease and enjoy reliable performance when you need it most. Designed to be compatible with most heavy duty staplers. Ideal for home, office, or school. Staples have a 0.5″ leg length.
Additional information
| Weight | 0.2480 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.20 × 2.70 × 0.60 in |
| Sheet Capacity | 100 |
| Color Family | Silver |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Staple Collation | Half-Strip |
| Global Product Type | Heavy-Duty Staples |
| Crown Size | 0.5" |
| Material(s) | Steel |
| Color(s) | Steel |
| For Use With | Bostitch® Staplers |
| Leg Length | 0.5" |
| Staples per Strip/Cartridge | 105 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 842048019138 |
| MPN | 1913 |
| Brand | Bostitch® |














Reviews
There are no reviews yet.