100% Arabica specialty graded coffees provide a bold and balanced cup of coffee with no unpleasant bitter notes or aftertaste. Provide offices with an assortment of great tasting coffees that will satisfy every coffee lover. Utilizes a fresh-pack valve system which prevents oxygen from entering the bag, this ensures the freshest coffee possible.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 3.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.75 × 7.75 × 7.25 in |
| Special Features | Ground Portion Packs |
| Flavor | Hawaiian Islands Blend |
| Ship Class Code | N |
| Capacity (Weight) | 2.5 oz |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Beverage Type | Coffee |
| Product Packaging | Fraction Pack |
| Global Product Type | Coffee Fraction Packs |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 049177251815 |
| MPN | 25181 |
| Brand | PapaNicholas® Coffee |








Reviews
There are no reviews yet.