Premier Easy Open 11 x 17 Locking Slant-D Ring Binder, 3 Rings, 2″ Capacity, 11 x 17, Black
Login to View Prices
Perfect to store 11″ x 17″ documents. ONE-TOUCH® Easy Open® rings open, close and lock with one simple motion. Slant-D® rings hold 25% more than standard round rings. Heavy-duty material and extra durable construction. Two interior pockets.
Additional information
| Weight | 2.4990 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 12.20 × 2.10 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Material(s) | Vinyl |
| Insert Description | Front Label Holder |
| Spine Insert Size | 1.5 x 3 |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| Color Family | Black |
| Binder Size Capacity | 2" |
| Ring Style | Slant D-Ring |
| Ring Mounting | Back |
| Binder Style | Non-View |
| Binder Type | Ring |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Color(s) | Black |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Binder Sheet Capacity | 565 |
| Binder Sheet Size | 11 x 17 |
| UPC | 083086121326 |
| MPN | 12132V4 |
| Brand | Cardinal® |















Reviews
There are no reviews yet.