Pathways Heavyweight Paper Bowls, 12 oz, Green/Burgundy, 1,000/Carton
Login to View Prices
430 in stock
Moisture resistance, grease resistance and dry and wet rigidity make Dixie Ultra® Heavy-Weight Paper Bowls the right choice for the heaviest, messiest foods you serve. The unique structure and multi-layer coatings give these disposable paper bowls their strength, while the Soak-Proof Shield helps keep moisture and grease from leaking through. The Pathways® design matches other Dixie Ultra® plates, platters, bowls and cups to create an attractive, coordinated look. These heavy-duty paper bowls are ideal for foodservice and special events, and because they’re microwaveable and cut-resistant, these small paper bowls come in handy in kitchens and breakrooms.
Additional information
| Weight | 22.4600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 12.50 × 16.13 in |
| Compliance Standards | USDA Certified Biobased 100% |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Color(s) | Green/Burgundy |
| Theme | Pathways® |
| Interior Volume Capacity | 12 oz |
| Diameter | 5.8" |
| Global Product Type | Bowls |
| Dinnerware Type | Bowl |
| Disclaimer Statement | Product is compostable in commercial composting facilities. Such facilities may not be available in your area. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Material(s) | Paper |
| Product Compostability Cert | TUV Austria OK HOME Certified Compostable |
| Shape | Round |
| Color Family | Multicolor |
| Product Compostability Indi | Y |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 078731940278 |
| MPN | SX12PATH |
| Brand | Dixie® |














Reviews
There are no reviews yet.