Treated, heavy-duty, multi-pleated paper cups hold up well against liquids. Rolled-wax rim maintains shape and tightness even when wet. Perfect for small servings of sauces and dressings-on premise.
Additional information
| Weight | 0.5830 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.91 × 2.55 × 3.36 in |
| Product Compostability Cert | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Global Product Type | Cold Drink Cups |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Color Family | White |
| Material(s) | Treated Paper |
| Cup Type | Portion Cup |
| Interior Volume Capacity | 3.5 oz |
| Green Information | Made with at least 86% renewable resources. |
| Product Compostability Indi | Y |
| Special Features | ProPlanet™ Seal—This product earns Dart's ProPlanet™ Seal because it meets ASTM requirements for commercial compostability. |
| Compliance Standards | ProPlanet™ Seal |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. Compostable in a commercial compost facility which may not exist in your community. Not suitable for backyard composting. |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041165902044 |
| MPN | 450-2050 |
| Brand | SOLO® |











Reviews
There are no reviews yet.