Chinet Classic 10-1/2″ Tableware Plates
Login to View Prices
Chinet Classic 10-1/2″ Tableware Plates
Chinet Classic 10-1/2″ Tableware Plates – 125 / Bag – Disposable – Microwave Safe – 10.5″ Diameter – White – Round – 4 / Carton – TAA Compliant
Additional information
| Weight | 17.7944 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.00 × 14.63 × 10.88 in |
| Material Type | Paper |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Diameter | 10.5" |
| Color Family | White |
| Dinnerware Type | Plate |
| Material(s) | Paper |
| Compliance Standards | Cedar Grove Composting Approved |
| Shape | Round |
| Global Product Type | Plates |
| Disclaimer Statement | Compost according to manufacturer's guidelines. Suitable composting facilities may not be available in all areas. |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 100% |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 037700212174 |
| MPN | 21217 |
| Brand | Chinet® |
| product-type | Table Ware |
| container-type | Bag |
| kitchenware-type | Plate |
| disposable | Yes |
| microwave-safe | Yes |
| quantity-per-container | 125 |
| taa-compliant | Yes |
| product-color | White |
| country-of-origin | United States |
| assembly-required | No |
| brand-name | Chinet |
| manufacturer | Huhtamaki Americas |
| product-name | Classic 10-1/2" Tableware Plates |
| product-line | Classic |
| manufacturer-part-number | 21217 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Chinet Premium Fiber Tableware offers superior strength with premium molded fiber. Design is cut-resistant, leak-resistant and microwavable. Plates are made from a high percentage of recycled fiber.</p> |
| material-details | <p>Molded Fiber Plate</p> |
| packaged-quantity | 4 / Carton |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.