Paper Clips, Jumbo, Smooth, Silver, 100 Clips/Box, 10 Boxes/Pack
Login to View Prices
Ideal for organizing documents at home, at school or in the office. Traditional elliptical shape provides excellent holding power, and the durable wire construction maintains that shape, ensuring dependable reusability. Corrosion-resistant.
Additional information
| Weight | 2.2840 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 3.00 × 2.50 in |
| Clip/Clamp Sheet Capacity | 20 |
| Clip/Clamp Width | 0.47" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Clip/Clamp Trade Size | Jumbo |
| Global Product Type | Paper Clips |
| Clip/Clamp Type | Paper Clips |
| Clip/Clamp Coating/Finish | Smooth |
| Clip/Clamp Material(s) | Steel Wire |
| Clip/Clamp Color(s) | Silver |
| Clip/Clamp Length | 2" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Clip/Clamp Interpack Quanti | 100 Clips/Box, 10 Boxes/Pack |
| UPC | 050505725809 |
| MPN | A7072580G |
| Brand | ACCO |















Reviews
There are no reviews yet.