PAP-R Tubular Coin Wrap – 1� Denomination – Durable, Burst Resistant, Crimped, Pre-formed – 57 lb Basis Weight – Paper – Red
Additional information
| Brand | PAP-R Products |
|---|---|
| Product Type | Coin Wrap |
| Basis Weight | 57 lb |
| Denomination | 1� |
| Product Color | Red |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | ABA |
| Brand Name | PAP-R |
| Features | Pre-formed |
| Manufacturer | PAP-R Products |
| Product Name | Tubular Coin Wrap |
| Application/Usage | Coin |
| Manufacturer Part Number | 23001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tubular coin wraps for pennies offer increased durability and burst-resistance with two layers of 57 lb. paper. Crimped/pre-formed in the manufacturing process, one end is folded over to keep the wrap's shape. The crimped-end, no-glue wrappers are nested for efficient shipping and storage. Coin wraps are designed to work in all coin-sorting equipment and color-coded to meet ABA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
PAP-R Tubular Coin Wrap – 5� Denomination – Durable, Burst Resistant, Crimped, Pre-formed – 57 lb Basis Weight – Paper – Blue
Additional information
| Brand | PAP-R Products |
|---|---|
| Product Type | Coin Wrap |
| Basis Weight | 57 lb |
| Denomination | 5� |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | ABA |
| Brand Name | PAP-R |
| Features | Pre-formed |
| Manufacturer | PAP-R Products |
| Product Name | Tubular Coin Wrap |
| Application/Usage | Coin |
| Manufacturer Part Number | 23005 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tubular coin wraps for nickels offer increased durability and burst-resistance with two layers of 57 lb. paper. Crimped/pre-formed in the manufacturing process, one end is folded over to keep the wrap's shape. The crimped-end, no-glue wrappers are nested for efficient shipping and storage. Coin wraps are designed to work in all coin-sorting equipment and color-coded to meet ABA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
PAP-R Tubular Coin Wrap – 10� Denomination – Durable, Burst Resistant, Crimped, Pre-formed – 57 lb Basis Weight – Paper – Green
Additional information
| Brand | PAP-R Products |
|---|---|
| Product Type | Coin Wrap |
| Basis Weight | 57 lb |
| Denomination | 10� |
| Product Color | Green |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | ABA |
| Brand Name | PAP-R |
| Features | Pre-formed |
| Manufacturer | PAP-R Products |
| Product Name | Tubular Coin Wrap |
| Application/Usage | Coin |
| Manufacturer Part Number | 23010 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tubular coin wraps for dimes offer increased durability and burst-resistance with two layers of 57 lb. paper. Crimped/pre-formed in the manufacturing process, one end is folded over to keep the wrap's shape. The crimped-end, no-glue wrappers are nested for efficient shipping and storage. Coin wraps are designed to work in all coin-sorting equipment and color-coded to meet ABA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
PAP-R Tubular Coin Wrap – 25� Denomination – Durable, Burst Resistant, Crimped, Pre-formed – 57 lb Basis Weight – Paper – Orange
Additional information
| Brand | PAP-R Products |
|---|---|
| Product Type | Coin Wrap |
| Basis Weight | 57 lb |
| Denomination | 25� |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | ABA |
| Brand Name | PAP-R |
| Features | Pre-formed |
| Manufacturer | PAP-R Products |
| Product Name | Tubular Coin Wrap |
| Application/Usage | Coin |
| Manufacturer Part Number | 23025 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tubular coin wraps for quarters offer increased durability and burst-resistance with two layers of 57 lb. paper. Crimped/pre-formed in the manufacturing process, one end is folded over to keep the wrap's shape. The crimped-end, no-glue wrappers are nested for efficient shipping and storage. Coin wraps are designed to work in all coin-sorting equipment and color-coded to meet ABA standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |


































