Pacon Interlocking Storage Container with Lid

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Pacon Interlocking Storage Container With Lid – External Dimensions: 5.5″ Width x 9.5″ Depth x 6.8″ Height – Interlocking Closure – Plastic – Clear – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Exterior Material | Plastic |
| Closure Type | Interlocking |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.8" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 9.5" |
| Case Style | Bin |
| Certifications & Standards | <p>FDA</p> |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Model | 27660 |
| Product Name | Interlocking Storage Container With Lid |
| Manufacturer Part Number | 27660 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Interlocking Storage Container with lid is perfect for craft items, blocks, manipulatives and more. Wide mouth provides enough space for larger items. Tough bins stack easily on top of each other for sturdy, vertical storage. Clear design offers easy identification of contents. FDA-approved container is made of high-impact recyclable plastic.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









