Pacon Card Stock Sheets – Letter- 8.50″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 100 Sheets/Pack – Card Stock – Black
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Lignin-free |
| Compatibility | <ul><li>Laser Printers</li><li>Copiers</li></ul> |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Card Stock Sheets |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | 101187 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavyweight, 65 lb. cardstock is perfect for greeting cards, postcards, report covers, rubber stamping, memory books, flyers and announcements. Cardstock works well in laser and inkjet printers. Paper is acid-free, lignin-free and buffered.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Additional Information | <ul><li>Lignin Free</li><li>Buffered</li></ul> |
Pacon Card Stock Sheets – Letter- 8.50″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 100 Sheets/Pack – Card Stock – Ivory
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Ivory |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Lignin-free |
| Compatibility | <ul><li>Laser Printers</li><li>Copiers</li></ul> |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Card Stock Sheets |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | 101186 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavyweight, 65 lb. cardstock is perfect for greeting cards, postcards, report covers, rubber stamping, memory books, flyers and announcements. Cardstock works well in laser and inkjet printers. Paper is acid-free, lignin-free and buffered.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Additional Information | <ul><li>Lignin Free</li><li>Buffered</li></ul> |














