Pacific Blue Ultra Folded Paper Towels, 1-Ply, 10.2 x 10.8, White, 220/Pack, 10 Packs/Carton
Login to View Prices
Quality and value from the unique “Z-Fold” design that delivers Class A image in an efficient, one-at-a-time dispensing format. Responsible because it helps reduce waste and decrease costs for an economical solution you can count on. Maintenance-friendly due to the interfolded design that means the towel can’t be loaded incorrectly.
Additional information
| Weight | 19.7300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.13 × 15.88 × 11.13 in |
| Special Features | BigFold Z, C-Fold-10.2" x 10.8". 220 towels per pack. |
| Number of Towels/Wipes Per | 220 |
| Towel/Wipe Type | Z-Fold |
| Dirt Types | Soil |
| Application | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | C |
| Product Packaging | Pack |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Global Product Type | Interfold Paper Towels |
| Length | 10.8" |
| Width | 10.2" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| For Use With | 54701 |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073310208879 |
| MPN | 20887 |
| Brand | Georgia Pacific® Professional |














Reviews
There are no reviews yet.