Pacific Blue Basic Recycled Paper Towel Roll – 1 Ply – 7.88″ x 800 ft – White – Absorbent, Chlorine-free, Nonperforated – For Multipurpose – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmental Certification | PCF |
| Full Size | 7.88" x 800 ft |
| Compatible Dispenser | <p>Georgia-Pacific Tissue Dispenser</p> |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacific Blue Basic |
| Features | Nonperforated |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Recycled Paper Towel Roll |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 0266-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Universal Paper Roll Towels are an essential supply and often the most economical way for away-from-home facilities to meet their hand-drying and light cleaning needs. They are essentially a single, long piece of towel wound tightly to get the maximum length on a single roll and are often referred to as "hardwound roll towels." These towels fit a range of "universal roll towel" dispensers (sold separately) that are mounted on the wall. The 800' roll length is ideal for areas that experience high volume and surges of activity.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
Pacific Blue Basic Recycled Paper Towel Roll – 1 Ply – 7.88″ x 800 ft – White – Absorbent, Chlorine-free, Nonperforated – For Multipurpose – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmental Certification | PCF |
| Full Size | 7.88" x 800 ft |
| Compatible Dispenser | <p>Georgia-Pacific Tissue Dispenser</p> |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacific Blue Basic |
| Features | Nonperforated |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Recycled Paper Towel Roll |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 0266-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Universal Paper Roll Towels are an essential supply and often the most economical way for away-from-home facilities to meet their hand-drying and light cleaning needs. They are essentially a single, long piece of towel wound tightly to get the maximum length on a single roll and are often referred to as "hardwound roll towels." These towels fit a range of "universal roll towel" dispensers (sold separately) that are mounted on the wall. The 800' roll length is ideal for areas that experience high volume and surges of activity.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
Pacific Blue Basic Recycled Paper Towel Roll – 1 Ply – 7.88″ x 800 ft – White – Absorbent, Chlorine-free, Nonperforated – For Multipurpose – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmental Certification | PCF |
| Full Size | 7.88" x 800 ft |
| Compatible Dispenser | <p>Georgia-Pacific Tissue Dispenser</p> |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacific Blue Basic |
| Features | Nonperforated |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Recycled Paper Towel Roll |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 0266-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Universal Paper Roll Towels are an essential supply and often the most economical way for away-from-home facilities to meet their hand-drying and light cleaning needs. They are essentially a single, long piece of towel wound tightly to get the maximum length on a single roll and are often referred to as "hardwound roll towels." These towels fit a range of "universal roll towel" dispensers (sold separately) that are mounted on the wall. The 800' roll length is ideal for areas that experience high volume and surges of activity.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |








