Pacific Blue Basic Recycled Multifold Paper Towels – White – Paper – Chlorine-free, Absorbent, Strong – For Multipurpose – 250 Per Pack – 16 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Container Type | Pack |
| Environmental Certification | LEED |
| Fold Size | 9.20" x 9.40" |
| Quantity Per Container | 250 |
| Compatible Dispenser | <b>Georgia-Pacific Multifold Towel Dispensers:</b><br /> <ul> <li>54701</li> <li>56601</li> <li>54720</li> <li>56620</li> <li>56630/01</li> <li>56640</li> <li>56650/01</li> </ul> |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Pacific Blue Basic |
| Features | Strong |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Recycled Multifold Paper Towels |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 245-90 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed to fit into a wide range of multifold or tri-fold towel dispensers, Envision economy multifold towels help you keep costs under control while offering dependable absorbency, thickness, and strength. They are EPA-compliant for recycled fiber content. They are also economical choice for environmentally concerned customers with areas such as washrooms in government and public facilities, schools, industrial/manufacturing, retail stores, cafeterias/quick service restaurants and lodging. Processed Chlorine-free Certified multifold towels let you offer your customers quality, reliable performance while helping protect the environment.</p> |
| Packaged Quantity | 16 / Carton |
Pacific Blue Basic Recycled Multifold Paper Towels – White – Paper – Chlorine-free, Absorbent, Strong – For Multipurpose – 250 Per Pack – 16 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Container Type | Pack |
| Environmental Certification | LEED |
| Fold Size | 9.20" x 9.40" |
| Quantity Per Container | 250 |
| Compatible Dispenser | <b>Georgia-Pacific Multifold Towel Dispensers:</b><br /> <ul> <li>54701</li> <li>56601</li> <li>54720</li> <li>56620</li> <li>56630/01</li> <li>56640</li> <li>56650/01</li> </ul> |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Pacific Blue Basic |
| Features | Strong |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Recycled Multifold Paper Towels |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 245-90 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed to fit into a wide range of multifold or tri-fold towel dispensers, Envision economy multifold towels help you keep costs under control while offering dependable absorbency, thickness, and strength. They are EPA-compliant for recycled fiber content. They are also economical choice for environmentally concerned customers with areas such as washrooms in government and public facilities, schools, industrial/manufacturing, retail stores, cafeterias/quick service restaurants and lodging. Processed Chlorine-free Certified multifold towels let you offer your customers quality, reliable performance while helping protect the environment.</p> |
| Packaged Quantity | 16 / Carton |
Pacific Blue Basic Recycled Multifold Paper Towels – White – Paper – Chlorine-free, Absorbent, Strong – For Multipurpose – 250 Per Pack – 16 / Carton
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Container Type | Pack |
| Environmental Certification | LEED |
| Fold Size | 9.20" x 9.40" |
| Quantity Per Container | 250 |
| Compatible Dispenser | <b>Georgia-Pacific Multifold Towel Dispensers:</b><br /> <ul> <li>54701</li> <li>56601</li> <li>54720</li> <li>56620</li> <li>56630/01</li> <li>56640</li> <li>56650/01</li> </ul> |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Pacific Blue Basic |
| Features | Strong |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Recycled Multifold Paper Towels |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 245-90 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed to fit into a wide range of multifold or tri-fold towel dispensers, Envision economy multifold towels help you keep costs under control while offering dependable absorbency, thickness, and strength. They are EPA-compliant for recycled fiber content. They are also economical choice for environmentally concerned customers with areas such as washrooms in government and public facilities, schools, industrial/manufacturing, retail stores, cafeterias/quick service restaurants and lodging. Processed Chlorine-free Certified multifold towels let you offer your customers quality, reliable performance while helping protect the environment.</p> |
| Packaged Quantity | 16 / Carton |








