Pacific Blue Basic Accuwipe Recycled Disposable Delicate Task Wipers
Login to View Prices
Pacific Blue Basic AccuWipe Recycled Disposable Delicate Task Wipers – For Precision Part, Instrument, Lens – Absorbent, Soft, Non-abrasive, Disposable, Streak-free – Fiber – 280 / Box – 60 / Carton – White
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Wipe |
| Container Type | Box |
| Environmental Certification | EPA |
| Quantity Per Container | 280 |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% Fiber |
| Post Consumer Waste% | 15% |
| Assembly Required | No |
| Height | 14" |
| Width | 4.5" |
| Brand Name | Pacific Blue Basic |
| Features | Streak-free |
| Length | 8.3" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | AccuWipe Recycled Disposable Delicate Task Wipers |
| Application/Usage | Lens |
| Manufacturer Part Number | 29712CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Soft, nonabrasive, low-lint wiping cloth is ideal for delicate surfaces, final inspection, lenses and instruments in critical care environments. Wipes come in a convenient dispenser box.</p> |
| Packaged Quantity | 60 / Carton |
| Recommended Use | Residue Remover |
| Additional Information | 2001-01-01T06:00:00.000Z |













