Brother P-touch Connected Label Maker with Case PTD460BTVP
Login to View Prices
Brother P-touch Connected Label Maker with Case PTD460BTVP
Brother P-touch Connected Label Maker with Case PTD460BTVP – Thermal Transfer – 1.18 in/s Mono – 16 Fonts – 7 Font Size – 13 Text Style – 180 dpi – Label, Tape – 0.14″ , 0.24″ , 0.35″ , 0.47″ , 0.71″ – LCD Screen – Battery, Power Adapter – 6 Batteries Supported – AA – Black – Handheld, Desktop – PC, Mac – QWERTY, Manual Cutter, Label Length Setting, Auto Numbering, Horizontal Alignment, Vertical Printing, Mirror Printing, Built-in Designs Template, Auto Power Off, Barcode Printing – for Hom
Additional information
| Weight | 6.1800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.20 × 13.30 × 6.00 in |
| Number of Fonts | 16 |
| Package Includes | USB Cable |
| Ship Class Code | H |
| Global Product Type | PC Connectable Label Makers |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Number of Font Sizes | 7 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Keyboard Type | QWERTY |
| Operating System Compatibil | Windows® |
| Maximum Resolution (Dpi) | 180 dpi |
| Tape Type | TZe Series Laminated |
| Label Maker Type | PC-Connectable |
| Power Source(s) | AC Power Adapter (Included) |
| Display Type | Monochrome |
| Machine Width | 7.4" |
| Print Area | 5 Lines |
| Number of Font Styles | 15 |
| Model Name/Number | PT-D460BT |
| Machine Depth | 7" |
| Machine Height | 2.8" |
| Tape Size | 0.7" |
| Maximum Tape/Label Width | 0.75" |
| Display Characters x Displa | 20 x 2 |
| Label Makers Memory | 70 Labels |
| Number of Printed Lines | 5 |
| Printing Speed | 30 mm/s |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Prints Barcodes | Yes |
| UPC | 012502668725 |
| MPN | PTD460BTVP |
| Brand | Brother P-Touch® |
| product-type | Electronic Label Maker |
| maximum-mono-print-speed | 1.18 in/s |
| battery-size-supported | AA |
| number-of-batteries-supported | 6 |
| battery-included | No |
| display-screen-type | LCD |
| number-of-display-lines | 2 |
| number-of-display-characters | 20 |
| print-label-type | TZe Label Tape |
| number-of-text-styles | 13 |
| label-width-supported | 0.71" |
| product-color | Black |
| maximum-print-resolution-dpi | 180 |
| country-of-origin | Philippines |
| assembly-required | No |
| height | 6" |
| width | 14.2" |
| depth | 13.3" |
| media-type | Tape |
| brand-name | Brother |
| features | Barcode Printing |
| form-factor | Desktop |
| manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| product-line | P-touch |
| application-usage | Warehouse |
| manufacturer-part-number | PTD460BTVP |
| manufacturer-website-address |












Reviews
There are no reviews yet.