Outdoor Softsided First Aid Kit for 10 People, 205 Pieces, Fabric Case
Login to View Prices
Perfectly portable, outdoor first aid kit is perfect for hiking, camping, marine adventures, home & auto. Outdoor softsided kit features all the essential first aid items for minor aches and injuries. Supplies are easy to find in a hurry, with patent-pending, clear-pocket pages. Softsided kit is easy to stow in luggage or in the car, occupying minimal space.Package Includes: (50) 0.75″ x 3″ Adhesive Plastic Bandages; (25) 0.75″ x 3″ Fabric Bandages; (10) 1″ x 3″ Fabric Bandages; (4) Knuckle Fabric Bandages; (4) Fingertip Fabric Bandages; (2) 2″ x 4″ Elbow and Knee Plastic Bandages; (10) 0.38″ x 1.5″ Junior Plastic Bandages; (3) Butterfly Wound Closures; (1) 5″ x 9″ Trauma Pad; (10) 2″ x 2″ Gauze Dressing Pads; (4) 3″ x 3″ Gauze Dressing Pads; (2) 4″ x 4″ Gauze Dressing Pads; (1) 2″ Conforming Gauze Roll Bandage; (4) Aspirin Tablets; (4) Ibuprofen Tablets; (4) Extra-Strength Non-Aspirin Tablets; (12) Alcohol Cleansing Pads; (12) BZK Antiseptic Towelettes; (3) Antibiotic Ointment Packs; (3) First Aid Cream Packs; (3) Insect Sting Relief Pads; (3) Castile Soap Towelettes; (2) 0.5″ x 5 yd First Aid Tape Roll; (1) 4″ x 5″ Instant Cold Compress; (1) 3.5 gm Burn Relief Pack; (1) Sterile Eye Pad; (1) Sunscreen Pack; (2) Lip Ointment Packs; (4) 2″ x 2″ Moleskin Squares; (1) 6″ x 0.69″ Finger Splint; (10) 3″ Cotton-Tipped Applicators; (2) Safety Pins; (2) Exam Quality Vinyl Gloves; (1) 4.5″ Nickel-Plated Scissors; (1) 3″ Tweezers; (1) First Aid GuideNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 1.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.25 × 2.00 × 11.00 in |
| Height | 11" |
| Global Product Type | All Terrain First Aid Kits |
| Number of Pieces | 205 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 9.25" |
| Depth | 2" |
| Ship Class Code | A |
| Package Includes | (1) First Aid Guide |
| Case Material | Fabric |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| System Capacity | 10 Person System |
| UPC | 092265324403 |
| MPN | FAO-440 |
| Brand | First Aid Only™ |










Reviews
There are no reviews yet.