OttLite Perform LED Desk Lamp, 24-3/4″H, White – 24.8″ Height – 4.1″ Width – 1LED Bulb – White – Adjustable Brightness, Flexible Neck, Adjustable Height, Adjustable Arm, Glare-free Light, Dimmable, Energy Saving – ABS – Desk Mountable, Table Top, Arm-mountable – White – for Work Area, Table, Desk
Additional information
| Brand | OttLite Technology |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Number Of Bulbs/Tubes Included | 1 |
| Product Color | White |
| Material Family | Plastic Poly |
| Product Material | ABS |
| Switch Type | Touch |
| Country Of Origin | China |
| Cord Length | 6 ft |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Height | 24.8" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 4.6" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | OttLite |
| Features | Energy Saving |
| Manufacturer | OttLite Technology |
| Product Name | Perform LED Desk Lamp, 24-3/4"H, White |
| Mount Type | Arm-mountable |
| Product Line | Perform |
| Application/Usage | Desk |
| Finishing | White |
| Manufacturer Part Number | CS49602W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Perform LED Clamp Lamp features a 19-1/2" wide shade, three color temperature modes and five brightness levels for bright daylight, LED illumination anywhere. Exclusive, ClearSun LED technology optimizes brightness while helping to reduce eyestrain by 51 percent. Touch controls enable easy modification. Adjustable, rectangular shade disperses light across a broad area. Sturdy clamp attaches to most desks and worksurfaces to illuminate any office desk, workbench, crafting table and more. Flexible neck provides sleek, continuous lines and holds the lamp in a variety of positions. Height adjusts from 15" to 24-3/4". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |
OttLite Perform LED Desk Lamp, 24-3/4″H, White – 24.8″ Height – 4.1″ Width – 1LED Bulb – White – Adjustable Brightness, Flexible Neck, Adjustable Height, Adjustable Arm, Glare-free Light, Dimmable, Energy Saving – ABS – Desk Mountable, Table Top, Arm-mountable – White – for Work Area, Table, Desk
Additional information
| Brand | OttLite Technology |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Number Of Bulbs/Tubes Included | 1 |
| Product Color | White |
| Material Family | Plastic Poly |
| Product Material | ABS |
| Switch Type | Touch |
| Country Of Origin | China |
| Cord Length | 6 ft |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Height | 24.8" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 4.6" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | OttLite |
| Features | Energy Saving |
| Manufacturer | OttLite Technology |
| Product Name | Perform LED Desk Lamp, 24-3/4"H, White |
| Mount Type | Arm-mountable |
| Product Line | Perform |
| Application/Usage | Desk |
| Finishing | White |
| Manufacturer Part Number | CS49602W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Perform LED Clamp Lamp features a 19-1/2" wide shade, three color temperature modes and five brightness levels for bright daylight, LED illumination anywhere. Exclusive, ClearSun LED technology optimizes brightness while helping to reduce eyestrain by 51 percent. Touch controls enable easy modification. Adjustable, rectangular shade disperses light across a broad area. Sturdy clamp attaches to most desks and worksurfaces to illuminate any office desk, workbench, crafting table and more. Flexible neck provides sleek, continuous lines and holds the lamp in a variety of positions. Height adjusts from 15" to 24-3/4". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |
















