OttLite Desk Lamp – LED – White, Green – Desk Mountable
Additional information
| Brand | OttLite Technology |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Product Color | Green |
| Switch Type | Touch |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | OttLite |
| Manufacturer | OttLite Technology |
| Product Name | Desk Lamp |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Manufacturer Part Number | CS59399SHPR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Organize LED Desk Lamp features a ClearSun LED to match the spectral output of the sun to create a balanced illumination that reduces eyestrain by 51 percent. Light provides smooth, uniform light with a color rendering index of 97 and a maximum output of 410 lumens. Energy-efficient LED is rated to last up to 40, 000 hours. Switch between three brightness levels for a personalized experience. Built-in cup keeps your office supplies organized and within reach for an efficient work space. Flexible neck lets you direct light easily. Height adjusts from 11" to 23". Lamp includes a 5-volt, 2.1A USB port to fully charge your phone or tablet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
OttLite Desk Lamp – LED Bulb – Adjustable Brightness, Touch-activated, Adjustable Arm, Adjustable Shade, USB Charging – 450 lm Lumens – Desk Mountable – White – for Phone, Tablet
Additional information
| Brand | OttLite Technology |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Product Color | White |
| Switch Type | Touch |
| Light Output | 450 lm |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | OttLite |
| Features | USB Charging |
| Manufacturer | OttLite Technology |
| Product Name | Desk Lamp |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Application/Usage | Tablet |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Manufacturer Part Number | F1BY9009SHPR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Enhance your reading, studying and learning experience with this Glow LED Desk Lamp. Exclusive, ClearSun LED technology comes close to the sun's spectral output to reduce up to 51 percent eyestrain for people of all ages. Energy-efficient LED is rated to last up to 40, 000 hours. Touch-activated control produces a maximum output of 450 lumens. Light provides smooth, uniform light with a color rendering index of 97. Personalize your lighting experience using three brightness settings. Adjustable arm and shade create effortless light positioning. Height adjusts from 12-1/2" to 17". Included USB port fully charges your phone or tablet. Base glows in the color of your choice or cycles continuously through the entire spectrum. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
OttLite Desk Lamp – 26″ Height – LED Bulb – Adjustable Brightness, USB Charging, Qi Wireless Charging, Adjustable Height, Dimmable, Foldable – Desk Mountable – White – for Indoor, Smartphone
Additional information
| Brand | OttLite Technology |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Product Color | White |
| Switch Type | Touch |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Height | 26" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | OttLite |
| Features | Foldable |
| Manufacturer | OttLite Technology |
| Product Name | Desk Lamp |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Application/Usage | Smartphone |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Manufacturer Part Number | WW10SK1 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Take your work space to a new, healthier level with the Elevate Desk Lamp. Exclusive, ClearSun LED technology brings the benefits of natural daylight indoors to reduce eyestrain, improve productivity and alertness and increase your satisfaction. Streamlined, adjustable design lets you have complete lighting control using the sliding touch dimmer to choose the brightness level. Memory feature recalls the last brightness setting for personalized use. Light illuminates a desired area with a color rendering index of 97 with a maximum output of 445 lumens. Space-saving, folding arm is height-adjustable from 10" to 26". Charge your Qi-compatible phone on the wireless charging pad. Simultaneously charge another device using the 5V, 2.1A USB port and the convenient, 16" charging cord. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Desk Lamp</li> <li>Convenient 16" USB charging cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |
OttLite Desk Lamp – LED Bulb – Adjustable Brightness, Touch Sensitive Control Panel, USB Charging – Brushed Nickel – Desk Mountable – Silver
Additional information
| Brand | OttLite Technology |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Brushed Nickel |
| Switch Type | Touch |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | OttLite |
| Features | USB Charging |
| Manufacturer | OttLite Technology |
| Product Name | Desk Lamp |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Manufacturer Part Number | CS01SV9SHPR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Harmonize LED Desk Lamp brings natural, ClearSun LED technology into your space to enjoy reduced eyestrain up to 51 percent. Adjustable, classic design features three color temperatures, three brightness settings, touch control and USB port to charge your phone or tablet. LED provides smooth, uniform light with a color rendering index of 97. Energy-efficient LED lasts up to 40, 000 hours with a maximum light output of 440 lumens. Memory feature remembers your last color temperature setting for convenient use. Long, 7-3/4" arm locks into your desired position. Height adjusts from 5" to 19". Lamp is perfectly appointed with a brushed nickel finish and decorative touches on the counterbalance arm and shade. |
| Packaged Quantity | 1 Each |

































