Original Powdered Drink Mix, Glacier Freeze, 51oz Packet, 14/Carton
Login to View Prices
“Mix and drink” premeasured drink powder pouches provide an excellent value to sports teams, recreation groups and anyone who might need to keep a gallon or more on hand. Enjoy the same delicious, refreshing flavors you’ve come to love. The Thirst Quencher delivers a fun way to accelerate your rehydration process. At the same time, this sports drink replenishes important electrolytes, helping to keep you performing at your peak.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 46.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.10 × 16.10 × 13.50 in |
| Global Product Type | Sports Drink Mixes/Concentrates |
| Ship Class Code | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Product Packaging | Packet |
| Capacity (Weight) | 51 oz |
| Beverage Type | Flavored Sports Drink |
| Flavor | Glacier Freeze |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 052000336764 |
| MPN | QUA33676 |
| Brand | Gatorade® |










Reviews
There are no reviews yet.