Optima 70 Desktop Stapler, 70-Sheet Capacity, Silver/Black/Orange
Login to View Prices
The Optima® desktop stapler features a reduced-effort design, 50% easier when compared to standard desktop staplers, and its ergonomic shape and soft-feel handle simply makes stapling more comfortable. As desktop staplers go, the Optima® stands out front the crowd, stapling up to twice as many sheets as most comparable models. They also accommodate flat-clinch stapling, where the staple is formed flat on the reverse of the bottom-most sheet, to allow for neater stacking. QuickLoad functionality simplifies staple loading, too-just push a button and the staple magazine pops out from the front, enabling easy reloading. Backed by the Swingline® 100% Performance Guarantee.
Additional information
| Weight | 2.0200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.10 × 6.15 × 2.50 in |
| Staple Loading | Front |
| Tacking | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Silver/Black/Orange |
| Replacement Staples | Swingline® 35550 |
| Type of Staple Used | Optima™ High-Capacity |
| Staple Capacity | Full Strip (125 Staples) |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Crown Size | 0.5" |
| Power Source(s) | Manual |
| Material(s) | Rubber |
| Flat Clinch Plate | Yes |
| Sheet Capacity | 70 |
| Color Family | Black |
| Special Features | Optima® 70 Desktop Stapler |
| Global Product Type | High Capacity Flat Clinch Staplers |
| High Capacity Stapling | Yes |
| Leg Size | 0.38" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074711878753 |
| MPN | S7087875 |
| Brand | Swingline® |












Reviews
There are no reviews yet.