One Hybrid N Rollerball Pen, Stick, Extra-Fine 0.3 mm, Blue Ink, Blue Barrel, 10/Box
Login to View Prices
The One Hybrid N rollerball pen features the Super-Flow-System for consistent, even ink flow and a hybrid needle tip for a pleasantly soft, yet precise, fine-line-writing experience. The large ink reservoir features an ink-level indicator, and the “cap-off ink” does not run dry even if the cap is removed for two to three days. The rollerball includes waterproof, documental ink, a high-quality metal clip and an ergonomic, rubberized grip. Produced CO2 neutrally.
Additional information
| Weight | 0.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.50 × 3.00 × 1.50 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Pen Ink Color(s) | Blue |
| Global Product Type | Rollerball Pens |
| Pen Type | Rollerball Pen |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | One Hybrid N |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Pen Tip Type | Needle |
| Pen Cap Color(s) | Blue |
| Pen Barrel Color(s) | Blue |
| Pen Grip Type | Rubber |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Style | Stick |
| Compliance Standards | ClimatePartner® CO2 Neutral |
| Erasable Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Point Size Type | Extra-Fine |
| Low-Viscosity Ink | Yes |
| Color Family | Blue |
| Pen Point Size | 0.3 mm |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194919099016 |
| MPN | 183403 |
| Brand | Schneider® |












Reviews
There are no reviews yet.