HYDRAULIC SYSTEM IS PROTECTED FROM INTERNAL DAMAGE BY A PATENTED BY-PASS MECHANISM. MACHINED AND POLISHED CYLINDERS WITH DIE-CUT THREADS PROVIDE NON-ABRASIVE LEAK-FREE DURABLE PERFORMANCE. FABRICATED FROM HARD-CAST STEEL WITH HEAT-TREATED CRITICAL STRESS AREAS. SERRATED HEAT-TREATED SADDLE PROVIDES GENEROUS LIFTING AREA AND SECURE GRIP. BUILT-IN BY-PASS DEVICE PROTECTS HYDRAULIC SYSTEM FROM OVER PUMPING DAMAGE. UNIQUE CROSS-TYPE FORGED RELEASE VALVE ASSURES POSITIVE CONTROL. WIDE RUGGED BASE PROVIDES STABILITY AND STRENGTH. CRITICAL STRESS POINTS ARE REINFORCED IN ALL MODELS FOR ADDED DURABILITY AND DEPENDABILITY. ONE YEAR LIMITED MANUFACTURERS WARRANTY.
Additional information
| Weight | 40.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 9.75 × 10.50 in |
| Hazmat Indicator | N |
| Proposition65 Key CA | Y |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | PARCEL |
| UNSPSC | 27121817 |
| Color | Black |
| Fob Origin | MO |
| Country of Origin | CN |
| UPC | 47077993446 |
| MPN | 10065W |
| Brand | Sfa Companies |






Reviews
There are no reviews yet.