Office Suites™ Underdesk Keyboard Drawer – 2.3″ Height x 22″ Width x 11.6″ Depth – Black – 1
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Keyboard/Mouse Drawer |
| Maximum Height Adjustment | 1.75" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.3" |
| Width | 22" |
| Depth | 11.6" |
| Brand Name | Fellowes |
| Packing | Each |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 9140303 |
| Product Name | Office Suites Underdesk Keyboard Drawer |
| Product Line | Office Suites |
| Manufacturer Part Number | 9140303 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Part of the Office Suites Collection, Underdesk Keyboard Drawer is height-adjustable to move keyboard and mouse off the desktop to save work space. Three height adjustments suit your preferred work position, placing the keyboard 2-1/2", 2-1/8" or 1-3/4" below the track. Mouse tray mounts to right or left side of the keyboard tray or stows underneath when not in use. Ball-bearing glide tracks ensure smooth drawer movement. Drawer is easy to install and adjust. Sturdy, impact-resistant tray fits standard and ergonomic keyboards. Keyboard tray dimensions are 20-1/8" wide x 7-3/4" deep. Mouse tray measures 7-3/8" wide x 7-5/8" deep. The keyboard drawer requires a 28-3/4" maximum width for keyboard and mouse tray. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Information | <ul><li>Glide Track Length: 10in</li><li>Drawer Slide Mechanism: Ball Bearing Track</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 3.90 lb |












