Novus Clu Duo 9904018000 Mounting Arm for Monitor – Black
Login to View Prices
Novus CLU Duo 990+4018+000 Mounting Arm for Monitor – Black – 2 Display(s) Supported – 13″ Screen Support – 30 lb Load Capacity – 75 x 100 – 1
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
| Number Of Displays Supported | 2 |
| Mounting Pattern | 75 x 100 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 18" |
| Width | 30.3" |
| Product Series | CLU |
| Maximum Load Capacity | 30 lb |
| Brand Name | Novus |
| Features | 180°, Swivel |
| Length | 14.6" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 990+4018+000 |
| Product Name | Clu Duo C Table Mount Dual Monitor Arms |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | CLU Duo |
| Manufacturer Part Number | 990+4018+000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The Novus CLU Duo is designed for easy alignment of two monitors for comfortable side-by-side viewing. It features a space-saving design that neatly tucks behind the monitors, smooth gas spring movement for ergonomic adjustments, and hides cables for a clean look. Double-monitor arm is 360-degree rotatable with adjustable stop to 180 degrees. It enables horizontal positioning of the screen. German-engineered with aluminum construction for durability, this monitor arm set for monitors up to 27" installs quickly with a flexible, three-in-one mount that includes an edge clamp, drilling screw and grommet options for tabletop with thickness from 10 to 50mm. Easy mounting of the monitor by QuickRelease is suitable for VESA standard 75/100mm. Weight capacity is 13 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066848375.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>2 x CLU Monitor Arms</li> <li>CLU 3-in-1 Mount</li> <li>2 QuickRelease Monitor Mounts</li> <li>Cable Clips</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 8.59 lb |
Novus Clu Duo 9904018000 Mounting Arm for Monitor – Black
Login to View Prices
Novus CLU Duo 990+4018+000 Mounting Arm for Monitor – Black – 2 Display(s) Supported – 13″ Screen Support – 30 lb Load Capacity – 75 x 100 – 1
Additional information
| Brand | Novus Dahle GmbH |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
| Number Of Displays Supported | 2 |
| Mounting Pattern | 75 x 100 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 18" |
| Width | 30.3" |
| Product Series | CLU |
| Maximum Load Capacity | 30 lb |
| Brand Name | Novus |
| Features | 180°, Swivel |
| Length | 14.6" |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Product Model | 990+4018+000 |
| Product Name | Clu Duo C Table Mount Dual Monitor Arms |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | CLU Duo |
| Manufacturer Part Number | 990+4018+000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The Novus CLU Duo is designed for easy alignment of two monitors for comfortable side-by-side viewing. It features a space-saving design that neatly tucks behind the monitors, smooth gas spring movement for ergonomic adjustments, and hides cables for a clean look. Double-monitor arm is 360-degree rotatable with adjustable stop to 180 degrees. It enables horizontal positioning of the screen. German-engineered with aluminum construction for durability, this monitor arm set for monitors up to 27" installs quickly with a flexible, three-in-one mount that includes an edge clamp, drilling screw and grommet options for tabletop with thickness from 10 to 50mm. Easy mounting of the monitor by QuickRelease is suitable for VESA standard 75/100mm. Weight capacity is 13 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066848375.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>2 x CLU Monitor Arms</li> <li>CLU 3-in-1 Mount</li> <li>2 QuickRelease Monitor Mounts</li> <li>Cable Clips</li> <li>User Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 8.59 lb |













