Keep your family fully powered every day with long-lasting Energizer® Recharge Universal Rechargeable Batteries. These rechargeable batteries help you save money. Each Energizer® Recharge Universal battery can be charged and used up to 1,000 times. Don’t feel like using your charged-up batteries right away? The charge lasts up to one year in storage. Simply pair up with any Energizer® Recharge Charger to power up your everyday devices like toys, portable radios, and flashlights and keep the power going.
Additional information
| Weight | 0.1300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.50 × 3.70 × 0.60 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Battery Type | Rechargeable |
| Global Product Type | Rechargeable Batteries |
| Ship Class Code | M |
| Battery Capacity | 700 mAh |
| Battery Size | AAA |
| Material(s) | Nickel-Metal Hydride |
| Voltage | 1.2 V |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 039800028808 |
| MPN | NH12BP-4 |
| Brand | Energizer® |












Reviews
There are no reviews yet.