Netgear Gigabit PoE+ Smart Switches with Remote/Cloud Management
Login to View Prices
All ports PoE+ with up to 760W PoE budget – Select your new network engine!
As a leading provider of network equipment for SMBs, NETGEAR® understands the importance of providing a great choice of PoE port counts and power budgets that can adapt to your business’ needs, whether in the hospitality, catering, education or retail domains.
The GS728TPv2, GS728TPPv2, GS752TPv2 and GS752TPP Gigabit Ethernet Switches with PoE+ and 4 SFP Ports join the NETGEAR Standalone Smart Managed Pro Switches family, adding full 24 and 48 port PoE+ support for deployment of modern high-power PoE devices. Cautious spender organizations can now deploy denser PoE+ devices connected to a cost-effective switch, with a reasonable PoE power budget of 190W over 24-port, or 380W over 48-port. Organizations who buy infrastructure for the long term and want future proofing for the unforeseeable can now select a switch with a PoE power budget of 380W over 24-port, or 760W over 48-port providing more headroom.
Temperature- and load-based fan-speed control combines accurate monitoring with minimized system acoustic noise: the GS728TP supports quiet rack mounting operation with a maximum of 27.08dB even at full PoE power with traffic on all ports and 25°C (77°F) ambient. Following the same measurements, the GS728TPP is rated at 33.42dB, the GS752TP at 36.94dB and the GS752TPP at 39.74dB.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Lets you conveniently connect different networks to enable improved flexibility to your infrastructure
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 48 ports
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Twisted Pair media support for efficient and reliable connectivity
Additional information
| Weight | 11.0800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.20 × 17.30 × 1.70 in |
| Network Technology | 10/100/1000Base-TX,1000Base-X |
| Product Model | GS752TPP |
| Power Consumption | 861 W |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet PoE+,4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Layer Supported | 2 |
| Total Number of Network Por | 48 |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Power Source | Power Supply,AC,PoE+ |
| Manageable | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Networking Standards | IEEE 802.1x,IEEE 802.1p,IEEE 802.3az,IEEE 802.3at,IEEE 802.11ac,IEEE 802.1Q,IEEE 802.3x,IEEE 802.1D,IEEE 802.1w,IEEE 802.1s,IEEE 802.1ab,IEEE 802.3,IEEE 802.3u,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3af,IEEE 802.3z |
| Package Contents | <ul><li> Gigabit PoE+ Smart Switches with Remote/Cloud Management</li><li> AC Power Cord With C13 Connector (Localized To Region Of Sale) </li><li> Brackets And Screws For Rack Mounting </li><li> Rubber Footpads For Tabletop Installation </li><li> Rubber Protection Caps, Which Are Already Installed In The Sfp Sockets</li><li> Installation Guide</li></ul> |
| PoE Budget | 760 W |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Modular | Yes |
| Stack Port | No |
| Media Type Supported | Twisted Pair,Optical Fiber |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Number of Total Expansion S | 4 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Uplink Port | Yes |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 4 |
| UPC | 0 |
| MPN | GS752TPP-300NAS |
| Brand | Netgear |
















Reviews
There are no reviews yet.