Neenah Spectrum Assortment Multipurpose Paper – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 24 lb Basis Weight – Smooth – 200 / Pack – Heavyweight, Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Smooth |
| Basis Weight | 24 lb |
| Product Color | Lift-off Lemon |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Neenah |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Spectrum Assortment Multipurpose Paper |
| Print Technology | Inkjet |
| Application/Usage | Mailing |
| Manufacturer Part Number | 91397 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Paper in this 25-color set grabs your attention and makes a bold statement so it is the perfect choice for direct mail, announcements, invitations and bulletin boards. Bold, deeply saturated colors make your creations brighter and more fun. Acid-free, lignin-free, 24 lb. paper with a smooth finish runs well in laser printers, inkjet printers and copiers. It works well with black and dark pigment inks. It performs amazingly well with a variety of print techniques, unique folds, die-cuts and other paper combinations. Spectrum colors include Lift-Off Lemon, Solar Yellow, Galaxy Gold, Cosmic Orange, Solar White, Pulsar Pink, Plasma Pink, Rocket Red, Re-Entry Red, Orbit Orange, Fireball Fuchsia, Outrageous Orchid, Planetary Purple, Gravity Grape, Venus Violet, Gamma Green, Terrestrial Teal, Lunar Blue, Celestial Blue, Blast-Off Blue, Martian Green, Terra Green, Vulcan Green, Stardust White and Eclipse Black.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
Neenah Spectrum Assortment Multipurpose Paper – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 24 lb Basis Weight – Smooth – 200 / Pack – Heavyweight, Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Smooth |
| Basis Weight | 24 lb |
| Product Color | Lift-off Lemon |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Neenah |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Spectrum Assortment Multipurpose Paper |
| Print Technology | Inkjet |
| Application/Usage | Mailing |
| Manufacturer Part Number | 91397 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Paper in this 25-color set grabs your attention and makes a bold statement so it is the perfect choice for direct mail, announcements, invitations and bulletin boards. Bold, deeply saturated colors make your creations brighter and more fun. Acid-free, lignin-free, 24 lb. paper with a smooth finish runs well in laser printers, inkjet printers and copiers. It works well with black and dark pigment inks. It performs amazingly well with a variety of print techniques, unique folds, die-cuts and other paper combinations. Spectrum colors include Lift-Off Lemon, Solar Yellow, Galaxy Gold, Cosmic Orange, Solar White, Pulsar Pink, Plasma Pink, Rocket Red, Re-Entry Red, Orbit Orange, Fireball Fuchsia, Outrageous Orchid, Planetary Purple, Gravity Grape, Venus Violet, Gamma Green, Terrestrial Teal, Lunar Blue, Celestial Blue, Blast-Off Blue, Martian Green, Terra Green, Vulcan Green, Stardust White and Eclipse Black.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |









