Neenah Spectrum Assortment Copy Paper – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 24 lb Basis Weight – Smooth – 500 / Ream – Heavyweight, Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Smooth |
| Basis Weight | 24 lb |
| Product Color | Punchy Peach |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Neenah |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Spectrum Assortment Copy Paper |
| Print Technology | Inkjet |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Manufacturer Part Number | 91714 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Paper Sprinkle Assortment grabs your attention and makes a bold statement so it is the perfect choice for direct mail, announcements, invitations and bulletin boards. Colors include Bubble Gum, Punchy Peach, Lift-Off Lemon, Merry Mint and Lunar Blue. At home, school or in the office, paper features these bold, deeply saturated colors to make your creations brighter and more fun. The whole point is to convey a message, and Astrobrights Colors do it in a big way. Acid-free, lignin-free, 24 lb. paper with a smooth finish runs well in laser printers, inkjet printers and copiers. It works well with black and dark pigment inks. It performs amazingly well with a variety of print techniques, unique folds, die-cuts and other paper combinations.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
Neenah Spectrum Assortment Copy Paper – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 24 lb Basis Weight – Smooth – 500 / Ream – Heavyweight, Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Surface Finish | Smooth |
| Basis Weight | 24 lb |
| Product Color | Punchy Peach |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Neenah |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Spectrum Assortment Copy Paper |
| Print Technology | Inkjet |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Manufacturer Part Number | 91714 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Paper Sprinkle Assortment grabs your attention and makes a bold statement so it is the perfect choice for direct mail, announcements, invitations and bulletin boards. Colors include Bubble Gum, Punchy Peach, Lift-Off Lemon, Merry Mint and Lunar Blue. At home, school or in the office, paper features these bold, deeply saturated colors to make your creations brighter and more fun. The whole point is to convey a message, and Astrobrights Colors do it in a big way. Acid-free, lignin-free, 24 lb. paper with a smooth finish runs well in laser printers, inkjet printers and copiers. It works well with black and dark pigment inks. It performs amazingly well with a variety of print techniques, unique folds, die-cuts and other paper combinations.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |











