Neenah Spectrum Assortment Cardstock – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 100 / Pack – Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Eclipse Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Neenah |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Spectrum Assortment Cardstock |
| Print Technology | Inkjet |
| Application/Usage | Mailing |
| Manufacturer Part Number | 91398 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Cardstock Spectrum Assortment with 25 colors is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full-color prints. Use brighter colors for brighter ideas. Colors in this set include Lift-Off Lemon, Solar Yellow, Galaxy Gold, Cosmic Orange, Solar White, Pulsar Pink, Plasma Pink, Rocket Red, Re-Entry Red, Orbit Orange, Fireball Fuchsia, Outrageous Orchid, Planetary Purple, Gravity Grape, Venus Violet, Gamma Green, Terrestrial Teal, Lunar Blue, Celestial Blue, Blast-Off Blue, Martian Green, Terra Green, Vulcan Green, Stardust White and Eclipse Black.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
Neenah Spectrum Assortment Cardstock – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 100 / Pack – Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Eclipse Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Neenah |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Spectrum Assortment Cardstock |
| Print Technology | Inkjet |
| Application/Usage | Mailing |
| Manufacturer Part Number | 91398 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Cardstock Spectrum Assortment with 25 colors is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full-color prints. Use brighter colors for brighter ideas. Colors in this set include Lift-Off Lemon, Solar Yellow, Galaxy Gold, Cosmic Orange, Solar White, Pulsar Pink, Plasma Pink, Rocket Red, Re-Entry Red, Orbit Orange, Fireball Fuchsia, Outrageous Orchid, Planetary Purple, Gravity Grape, Venus Violet, Gamma Green, Terrestrial Teal, Lunar Blue, Celestial Blue, Blast-Off Blue, Martian Green, Terra Green, Vulcan Green, Stardust White and Eclipse Black.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |







