Neenah Cardstock Sprinkle Assortment – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 250 / Pack – Heavyweight, Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Neenah |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Cardstock Sprinkle Assortment |
| Print Technology | Inkjet |
| Application/Usage | Mailing |
| Manufacturer Part Number | 91715 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Cardstock Sprinkle Assortment is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Colors in this set include Bubble Gum, Punchy Peach, Lift-Off Lemon, Merry Mint, Lunar and Blue. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full-color prints. Use brighter colors for brighter ideas.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
Neenah Cardstock Sprinkle Assortment – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 250 / Pack – Heavyweight, Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Neenah |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Cardstock Sprinkle Assortment |
| Print Technology | Inkjet |
| Application/Usage | Mailing |
| Manufacturer Part Number | 91715 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Cardstock Sprinkle Assortment is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Colors in this set include Bubble Gum, Punchy Peach, Lift-Off Lemon, Merry Mint, Lunar and Blue. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full-color prints. Use brighter colors for brighter ideas.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |











