Neenah Astrobrights Paper – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 250 / Pack – FSC – Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | FSC |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Pulsar Pink |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Astrobrights |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Color Card Stock – Pulsar Pink |
| Print Technology | Inkjet |
| Manufacturer Part Number | 21041 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Colored Cardstock is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full color prints. Use brighter colors for brighter ideas.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
Neenah Astrobrights Paper – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 250 / Pack – FSC – Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | FSC |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Pulsar Pink |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Astrobrights |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Color Card Stock – Pulsar Pink |
| Print Technology | Inkjet |
| Manufacturer Part Number | 21041 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Colored Cardstock is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full color prints. Use brighter colors for brighter ideas.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
Neenah Astrobrights Paper – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 250 / Pack – FSC – Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | FSC |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Pulsar Pink |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Astrobrights |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Color Card Stock – Pulsar Pink |
| Print Technology | Inkjet |
| Manufacturer Part Number | 21041 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Colored Cardstock is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full color prints. Use brighter colors for brighter ideas.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |
Neenah Astrobrights Paper – Letter – 8 1/2″ x 11″ – 65 lb Basis Weight – 250 / Pack – FSC – Acid-free, Lignin-free
Additional information
| Brand | Neenah Paper, Inc |
|---|---|
| Product Type | Printable Multipurpose Card |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Environmental Certification | FSC |
| Sheet Standard | Letter |
| Basis Weight | 65 lb |
| Product Color | Pulsar Pink |
| Product Material | Card Stock |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Astrobrights |
| Features | Lignin-free |
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Product Name | Color Card Stock – Pulsar Pink |
| Print Technology | Inkjet |
| Manufacturer Part Number | 21041 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Astrobrights Colored Cardstock is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full color prints. Use brighter colors for brighter ideas.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Pack |










