Nature Saver Letter Recycled Fastener Folder – 8 1/2″ x 11″ – 1″ Expansion – 2 Fastener(s) – 2″ Fastener Capacity for Folder – Pressboard, Tyvek – Light Blue – 100% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | Nature Saver |
|---|---|
| Product Type | Fastener Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 2 |
| Fastener Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Material | Tyvek |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Color | Light Blue |
| Brand Name | Nature Saver |
| Manufacturer | Nature Saver |
| Product Name | 1" Expansion Pressboard Fastener Folders |
| Manufacturer Part Number | SP17241 |
| Marketing Information | <p>Pressboard fastener folders with a 1" expansion are built for large, bulky files. Two 2" embedded fasteners in positions No. 1 and 3 to keep large amounts of paperwork in sequential order for frequent use. Folders contain a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
Nature Saver Letter Recycled Fastener Folder – 8 1/2″ x 11″ – 2″ Expansion – 2 Fastener(s) – 2″ Fastener Capacity for Folder – Pressboard, Tyvek – Gray – 100% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | Nature Saver |
|---|---|
| Product Type | Fastener Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 2 |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Fastener Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Material | Tyvek |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Color | Gray |
| Brand Name | Nature Saver |
| Manufacturer | Nature Saver |
| Product Name | Straight-Cut Pressboard Fastener Folders |
| Manufacturer Part Number | SP17215 |
| Marketing Information | <p>Pressboard Fastener Folders feature straight-cut tabs and 25 point Pressboard. Two 2" embedded prong fasteners in positions No. 1 and 3 keep letter-size documents secure and in order.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |








