Nature Saver 25 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
Login to View Prices
Nature Saver 2/5 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder – 8 1/2″ x 11″ – 4 Fastener(s) – 2″ Fastener Capacity for Folder, 1″ Fastener Capacity for Divider – 1 Divider(s) – Pressboard – Redrope – 100% Recycled – 10 / Box
Additional information
| Brand | Nature Saver |
|---|---|
| Product Type | Classification Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 2001-02-05T06:00:00.000Z |
| Number Of Dividers | 1 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 4 |
| Fastener Location | Divider |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Divider Thickness | 20 pt. |
| Divider Material | Kraft |
| Fastener Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Material | Pressboard |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Color | Redrope |
| Brand Name | Nature Saver |
| Features | Tyvek Gusset |
| Manufacturer | Nature Saver |
| Product Name | Kraft Divider Recycled Classification Folders |
| Manufacturer Part Number | 1050 |
| Marketing Information | <p>Classification folders allow you to separate your letter-size documents into multiple categories with one divider and a total of four fasteners. Sturdy gusset expands for increased capacity. 25 point Pressboard covers are equipped with 2/5-cut tabs and 2" capacity K-style fasteners to keep your letter-size papers secure and in order. 20 point, Kraft dividers have 1" capacity fasteners. Eco-friendly folders are made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
Nature Saver 25 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
Login to View Prices
Nature Saver 2/5 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder – 8 1/2″ x 11″ – 6 Fastener(s) – 2″ Fastener Capacity for Folder, 1″ Fastener Capacity for Divider – 2 Divider(s) – Pressboard – Red – 100% Recycled – 10 / Box
Additional information
| Brand | Nature Saver |
|---|---|
| Product Type | Classification Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 2001-02-05T06:00:00.000Z |
| Number Of Dividers | 2 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 6 |
| Fastener Location | Divider |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Divider Thickness | 20 pt. |
| Divider Material | Kraft |
| Fastener Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Material | Pressboard |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Color | Red |
| Brand Name | Nature Saver |
| Features | Tyvek Gusset |
| Manufacturer | Nature Saver |
| Product Name | Kraft Divider Recycled Classification Folders |
| Manufacturer Part Number | 1051 |
| Marketing Information | <p>Classification folders allow you to separate your letter-size documents into multiple categories with two dividers and a total of six fasteners. Sturdy gusset expands for increased capacity. 25 point pressboard covers are equipped with 2/5-cut tabs and 2" capacity K-style fasteners to keep your letter-size papers secure and in order. 20 point, Kraft dividers have 1" capacity fasteners. Eco-friendly folders are made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
Nature Saver 25 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
Login to View Prices
Nature Saver 2/5 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder – 8 1/2″ x 11″ – 8 Fastener(s) – 2″ Fastener Capacity for Folder, 1″ Fastener Capacity for Divider – 3 Divider(s) – Pressboard – Red – 100% Recycled – 10 / Box
Additional information
| Brand | Nature Saver |
|---|---|
| Product Type | Classification Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 2001-02-05T06:00:00.000Z |
| Number Of Dividers | 3 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 8 |
| Fastener Location | Divider |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Divider Thickness | 20 pt. |
| Divider Material | Kraft |
| Fastener Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Material | Pressboard |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Color | Red |
| Brand Name | Nature Saver |
| Features | Tyvek Gusset |
| Manufacturer | Nature Saver |
| Product Name | Kraft Divider Recycled Classification Folders |
| Manufacturer Part Number | 1052 |
| Marketing Information | <p>Classification folders allow you to separate your letter-size documents into multiple categories with three dividers and a total of eight fasteners. Sturdy gusset expands for increased capacity. 25 point pressboard covers are equipped with 2/5-cut tabs and 2" capacity, K-style fasteners to keep your letter-size papers secure and in order. 20 point, Kraft dividers have 1" capacity fasteners. Eco-friendly folders are made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
Nature Saver 25 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
Login to View Prices
Nature Saver 2/5 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder – 8 1/2″ x 11″ – 2″ Expansion – 4 Fastener(s) – 2″ Fastener Capacity for Folder, 1″ Fastener Capacity for Divider – 2 Pocket(s) – 2 Divider(s) – Pressboard – Red – 100% Recycled – 10 / Box
Additional information
| Brand | Nature Saver |
|---|---|
| Product Type | Classification Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Tab Cut | 2001-02-05T06:00:00.000Z |
| Number Of Dividers | 2 |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 4 |
| Fastener Location | Divider |
| Total Number Of Pockets | 2 |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Divider Thickness | 11 pt. |
| Fastener Capacity | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Material | Pressboard |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Color | Red |
| Brand Name | Nature Saver |
| Manufacturer | Nature Saver |
| Product Name | Pocket Divider Classification Folders |
| Accessibility | Book Fold |
| Manufacturer Part Number | 95012 |
| Marketing Information | <p>Classification folders keep projects organized by client or financial reports by quarters. Perfect for holding certificates, photos, or computer disks that cannot be punched or stapled. Front and back covers offer two 2" capacity fasteners. Two 11 point pocket dividers have 1" bonded fasteners on each side. Each folder expands to 2" and has 2/5 cut tabs. Covers are made of 25 point pressboard. Folders are made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Box |




















