Nature Saver 13 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
Login to View Prices
Nature Saver 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder – 8 1/2″ x 11″ – 2″ Expansion – 2 Fastener(s) – 2″ Fastener Capacity for Folder – Top Tab Location – Assorted Position Tab Position – Pressboard, Tyvek – Gray/Green – 100% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | Nature Saver |
|---|---|
| Product Type | Fastener Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Tab Cut | 2001-01-03T06:00:00.000Z |
| Tab Location | Top |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 2 |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Fastener Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Tab Position | Assorted Position |
| Product Material | Tyvek |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Color | Gray/Green |
| Brand Name | Nature Saver |
| Manufacturer | Nature Saver |
| Product Name | 1/3-cut Pressboard Fastener Folders |
| Manufacturer Part Number | SP17217 |
| Marketing Information | <p>Pressboard Fastener Folders feature 1/3-cut tabs in assorted positions and 25 point Pressboard. Two 2" embedded prong fasteners in positions No. 1 and 3 keep documents secure and in order.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
Nature Saver 13 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
Login to View Prices
Nature Saver 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder – 8 1/2″ x 11″ – 3″ Expansion – 2 Fastener(s) – 2″ Fastener Capacity for Folder – Top Tab Location – Assorted Position Tab Position – Pressboard, Tyvek – Gray/Green – 100% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | Nature Saver |
|---|---|
| Product Type | Fastener Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Tab Cut | 2001-01-03T06:00:00.000Z |
| Tab Location | Top |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 2 |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Fastener Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Tab Position | Assorted Position |
| Product Material | Tyvek |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Color | Gray/Green |
| Brand Name | Nature Saver |
| Manufacturer | Nature Saver |
| Product Name | 1/3-cut Pressboard Fastener Folders |
| Manufacturer Part Number | SP17218 |
| Marketing Information | <p>Pressboard Fastener Folders feature 1/3-cut tabs in assorted positions and 25 point Pressboard. Two 2" embedded prong fasteners in positions No. 1 and 3 keep documents secure and in order.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
Nature Saver 13 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
Login to View Prices
Nature Saver 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder – 8 1/2″ x 11″ – 1″ Expansion – 2 Fastener(s) – 2″ Fastener Capacity for Folder – Top Tab Location – Assorted Position Tab Position – Pressboard, Tyvek – Gray/Green – 100% Recycled – 25 / Box
Additional information
| Brand | Nature Saver |
|---|---|
| Product Type | Fastener Folder |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Tab Cut | 2001-01-03T06:00:00.000Z |
| Tab Location | Top |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Fasteners | 2 |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Fastener Capacity | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Tab Position | Assorted Position |
| Product Material | Tyvek |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Color | Gray/Green |
| Brand Name | Nature Saver |
| Manufacturer | Nature Saver |
| Product Name | 1/3-cut Pressboard Fastener Folders |
| Manufacturer Part Number | SP17216 |
| Marketing Information | <p>Pressboard Fastener Folders feature 1/3-cut tabs in assorted positions and 25 point Pressboard. Two 2" embedded prong fasteners in positions No. 1 and 3 keep documents secure and in order.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Box |









