Pledge pH Balanced Multisurface Wipes
Login to View Prices
Pledge pH Balanced Multisurface Wipes
Pledge pH Balanced Multisurface Wipes – Fresh Citrus Scent – 25 / Pack – 1 Each – pH Balanced, Streak-free, Residue-free – Blue
Additional information
| Weight | 6.4100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.94 × 8.70 × 6.00 in |
| Application | Office Equipment |
| Chemical Compound | Alcohol-Free |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Towel/Wipe Type | Cleaning/Disinfecting Wipes |
| Product Packaging | Carton |
| Scent | Fresh Citrus |
| Applicable Material | Wood |
| Ship Class Code | B |
| Width | 7" |
| Length | 10" |
| Material(s) | Cloth |
| Global Product Type | Cleaner/Detergent Wet Wipes |
| Dirt Types | Smudge |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Number of Towels/Wipes Per | 25 |
| UPC | 046500214622 |
| MPN | 319249 |
| Brand | Pledge® |
| product-type | Cleaning Wipe |
| container-type | Pack |
| quantity-per-container | 25 |
| product-color | Blue |
| color-family | Blue |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | Pledge |
| features | Residue-free |
| manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| product-name | pH Balanced Multisurface Wipes |
| application-usage | Multi Surface |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Pledge pH Balanced Multisurface Cleaner Wipes remove three times more dust and messes to reveal the natural beauty of your hard surfaces in each swipe. Wipes are gentle and safe to use on most hard surfaces. They are perfect for wood, stainless steel, leather, glass and more. Seal protects wipes from drying out.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| recommended-use | Dust Remover |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.