Mounting Safety Barrier with Full Shield, 23.75″ x 31.75″, Polycarbonate, Clear, 2/Carton
Login to View Prices
Protect employees/customers and promote social distancing by providing a barrier for those who work with the public or near others. Our mounting safety barriers provide durable, clear protection for frontline employees who are exposed daily to the public.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 10.8200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 27.00 × 3.00 in |
| Material(s) | Polycarbonate |
| For Use With | Desks |
| Ship Class Code | F |
| Overall Width | 23.75" |
| Global Product Type | Social Distancing Barriers |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Overall Height | 31.75" |
| Thickness | 0.13" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Special Features | Full Shield |
| UPC | 079916023496 |
| MPN | PBCMPC2331F |
| Brand | deflecto® |












Reviews
There are no reviews yet.