Modern Melamine Dry Erase Board with Aluminum Frame, 36″ x 24″, White Surface, Satin Aluminum Frame
Login to View Prices
Stylish, durable, high-quality, wall-mountable dry erase board is an indispensable office addition that’s perfect for occasional use. Melamine surface accepts all dry-erase markers and wipes clean with cloth, eraser, or dry erase wipes. Modern, contoured aluminum frame features attractive, protective, black, rounded, plastic corners. Extra-wide marker/eraser tray. May be mounted vertically or horizontally. Dry erase markers and erasers sold separately.Package Includes: Accessory Tray; Easy Four-Corner Mounting Kit
Additional information
| Weight | 6.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.63 × 25.98 × 1.97 in |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Frame Color/Finish | Satin |
| Frame Material | Aluminum |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Package Includes | Easy Four-Corner Mounting Kit |
| Mounting Details | Horizontal/Vertical Wall-Mount Hardware (Included) |
| Magnetic Board Surface | No |
| Surface Material | Melamine |
| Board Height | 24" |
| Board Width | 36" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547437230 |
| MPN | UNV43723 |
| Brand | Universal® |


















Reviews
There are no reviews yet.