HON Mod HLPLTBL48BASE Conference Table Base
Login to View Prices
HON Mod HLPLTBL48BASE Conference Table Base
HON Mod HLPLTBL48BASE Conference Table Base – Finish: Traditional Mahogany
Additional information
| Weight | 45.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.19 × 53.06 × 4.19 in |
| Height (Max) | 28" |
| Global Product Type | Conference Table Bases/Legs |
| Caster/Glide/Wheel | Glide |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Mahogany |
| Base/Leg Material | Laminate |
| Overall Depth | 30" |
| For Use With | HON® Mod 48" Table Tops |
| Special Features | For 48" Table Tops |
| Base Type | X-Base |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Overall Width | 30" |
| Ship Class Code | S |
| Base Color | Traditional Mahogany |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966436451 |
| MPN | HLPLTBL48BASE.LTM1 |
| Brand | HON® |
| product-type | Conference Table Base |
| product-color-finish | Traditional Mahogany |
| brand-name | HON |
| features | Durable |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HLPLTBL48BASE |
| product-name | Mod HLPLTBL48BASE Conference Table Base |
| product-line | Mod |
| manufacturer-part-number | HONTBL48BSELT1 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Conference Table X-base is part of the Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. Contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Metal-to-metal fastening system allows precise assembly. Add this X-base to a 48" diameter Mod Conference Tabletop (sold separately) to create a complete table that seats up to five people. Finished table height is 29" to match Mod desk heights. Durable, Traditional Mahogany laminate is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. Leveling glides compensate for uneven floors. Footprint measures 30" in diameter. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136563.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.