Mod Worksurface, Rectangular, 72w x 30d, Sepia Walnut
Login to View Prices
Add to a Mod base to create a fully functioning table or desk. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Choose between modern or traditional laminate finish options.
Additional information
| Weight | 110.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 77.34 × 33.36 × 4.00 in |
| Overall Width | 72" |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
| Top Material | Laminate |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Top Thickness | 1" |
| For Use With | HON® Mod Legs and Bases |
| Top Color | Sepia Walnut |
| Height (Max) | 1" |
| Overall Depth | 30" |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separatelyORDER BOTH. |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ASNI/BIFMA Standards |
| Top Shape | Rectangular |
| Color Family | Walnut |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966882104 |
| MPN | HLPLRW7230.LSE1 |
| Brand | HON® |













Reviews
There are no reviews yet.